GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Assietter 4482135
*
nr 448 2135
Assietter
12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 januari 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Tema
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle lillemor mannerheim svarta svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:24
*
Assietter
nr 448 2135
Assietter
12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 januari 2007 |
- Budhistorik
- Tema
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle lillemor mannerheim svarta svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:24